pátek 2. září 2016

Slib

Slib: Robert Crais
Veronika Černucká

„Slib“ je strhující thriller s prvky klasické detektivky – hádanky. Zápletky jsou komplikované tak, že nebudete mít šanci cokoliv vyřešit. A to i přesto, že vám autor poctivě předloží všechny stopy. V hlavních rolích se představí tři muži a jedna fenka. Rozhodnout, která z postav je napsaná nejlépe, je téměř nemožné. „Slib“ je kniha, pod kterou by se s radostí podepsali všichni Craisovi kolegové z branže.
 Američan Robert Crais (1953) je ve světě literatury už pojmem. Nejdříve psal scénáře ke kriminálním filmům a seriálům a od nich přesedlal na psaní detektivek. Obrovský úspěch zaznamenal se svou dvojicí soukromých pátračů. Elvis Cole a Joe Pike jsou střižení podle šablony americké drsné školy a asi není nutné říkat, že jsou to pěkní tvrďáci. U nás o nich vyšlo už deset románů a všechny vydalo nakladatelství Metafora.
„Slib“ je unikátní v tom, že se v něm Cole a Pike setkají se dvěma postavami, které mají potenciál získat si srdce všech čtenářů bez rozdílu věku. První je policista Scott James a druhá je fenka vlčáka Maggie. Cole a Pike jsou drsňáci, co nejednají zrovna v rukavičkách, a Scott s Maggie vnáší do detektivek jistou sentimentalitu. Pokud jste četli „Podezřelého“, pak víte, jak se dali dohromady a jaké byly jejich životní osudy. Maggie je bývalá mariňačka, které hrozilo utracení, a „Podezřelý“ je kniha, u které si popláčou i největší cynici.
Robert Crais je jeden z nejúspěšnějších světových autorů, což vlastně není žádné velké překvapení. Jeho příběhy jsou chytlavé, mistrně napsané a jistým způsobem návykové. Zápletek je v jeho knihách tolik, že by to menším autorům stačilo na několik knih. Všechny zápletky jsou nadmíru komplikované, inteligentně vybudované a Crais je odborníkem na spojení nespojitelného. Se čtenáři manipuluje, a i když si budete říkat, že mu na jeho triky neskočíte, na konci zůstanete s pusou dokořán. Ráda bych řekla, že si máte všímat i nejmenších detailů, ale vím, že je to zbytečné. Stopy k vyřešení jsou poschovávané v hromadě falešných stop, a tak není v lidských silách cokoliv vydedukovat.
Od začátku do konce budete podezírat nesprávné lidi, a i když si budete jistí tím, jak to bylo, na konci vás čeká několik šokujících překvapení. Téměř nikdo tu není tím, za koho se vydává, a vy do poslední chvíle netušíte, co má kdo za lubem. „Slib“ koketuje s terorismem, se špionáží a s konspiracemi, ale většina zločinů tu má intimní charakter. Zločinci vystupují v knize od začátku přesně tak, jak to má být v každé dobré detektivce. Vzájemné vztahy jsou nejasné a způsob, jakým se soukromé očko Cole se svým pomocníkem Pikem dají dohromady s psovodem Scottem a jeho Maggie, je hodně originální a překvapivý.
 „Slib“ má daleko k tuctovým příběhům, kde se omílá pořád to samé. Je to chytrý příběh, který vás nenechá ani na chvíli vydechnout. Stále je co řešit a nad čím přemýšlet. Cole vypráví příběh ze svého pohledu v ich – formě, ostatním postavám je vyhrazená er-forma. Kapitoly věnované Maggie vás vezmou za srdce, ale Crais není naštěstí kýčař, a tak je všechno v jeho příběhu uvěřitelné a logické.

„Slib“ je povinnou četbou pro všechny, kteří milují napínavé příběhy. Nadšení budou ti, které baví akční thrillery, i ti, kteří si potrpí na intelektuální záhady. A o pejskařích asi ani nemusím mluvit, že?  

Žádné komentáře:

Okomentovat