pondělí 9. července 2018

JUTTAJutta. Třináctiletá holčička, která žije spokojeným životem s maminkou, tatínkem a mladším bratrem. Tatínek je oblíbený zubař ve městě. Když ale přijdou omezení kvůli válce a Hitlerova nařízení, co Židé smí a nesmí, jejich život se změní. Jednoho dne, když jsou děti ve škole, vtrhne do domu gestapo. Otce na místě zastřelí, matku, a později i bratra, naloží do černých aut a zmizí. Juttu běží ke škole varovat sousedka, která vše viděla z okna. Nesmí se vracet domů, oni tam na ni čekají! Jutta moc dobře ví, že to znamená smrt. Kam se má ale podít? Venku je ještě zima a ona nemá nic, než tašku do školy… Jednoho dne ji však najde Zdeněk Smetana, Moravák ze Vsetína, který je v Berlíně povolán na práce do místní fabriky. Co bude dál? Zachrání Juttu Zdeněk před jistou smrtí?


Jutta paní Fruhaufovou poznala teprve, až když byla těsně u ní. Rozzářily se jí oči a chtěla jí radostně pozdravit. Už už otvírala ústa, když ji ve výrazu přicházející ženy něco zarazilo. S úlekem zůstala stát. Agnes se jakoby mimoděk k Juttě přitočila a polohlasem pronesla: „Utíkej! Nesmíš domů! Tatínka zabili a maminku odvedli. Samuela taky. Jdou pro tebe!“ Na jediný zlomek vteřiny pohlédla Juttě do očí, pak se prudce otočila a rychlým krokem, skoro útěkem, zmizela pryč. Ani se neohlédla.

To bylo naposledy, kdy Agnes Juttu viděla. Zemřela po válce jako stará, nemohoucí žena ve špíně a smradu ústavu pro přestárlé. Ale do posledního okamžiku jejího života jí z paměti nevymizel ten nevěřícný úlek a děs v dívčiných černých očích.

 
Jutta je pravdivý příběh, který se skutečně stal. Ukáže nám válku zase z trošku jiného úhlu. Jak žili obyčejní lidé, jaká měli omezení, jak prožívali neustálé nálety, jejich denní náplň, která byla vlastně jen to, chodit povinně do fabriky, pracovat pro vůdce a přežít. Ukáže nám, jak vypadal Berlín během celé války a jak to bylo po skončení války, když přijeli Rusové.

Jutta je dojemná, dechberoucí, čtivá a opravdu úplně jiná kniha o válce. Je to příběh o mezilidských vztazích, pomoci, lásce, dobrotě, lidskosti, hrdinství, odvaze. Ale také pomstě, bolesti a zlu. Toto vše se odehrává na pozadí kruté druhé světové války, která ničila lidi, vztahy a domovy… Vše je popsáno pravdivě, reálně a já se do příběhu vnořila spolu se Zdeňkem a Juttou a prožívala vše s nimi. Nedalo se odtrhnout.

Myslím, že Vladimír Černil sepsal tento příběh, který mu vyprávěla jeho babička, skvěle a já se opravdu moc těším na pokračování, které se v současnosti připravuje sepsat. Držím palce, ať je kniha stejně skvělá, jako Jutta!

 

Moc děkuji autorovi knihy, Vladimíru Černilovi, za recenzní výtisk.

Knihu koupíte zde.
 
Webové stránky knihy a autora najdete zde.
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Žádné komentáře:

Okomentovat