pondělí 5. května 2025

Vekslačka

 






Scarlett Wilková opět nezklamala. Tuhle knihu by si měl přečíst každý, kdo už si dobu komunismu nepamatuje. Hlavně ti, co říkají, že za komunistů bylo nejlíp! Vekslačka dokonale vystihuje doby minulé, které mnozí z nás zažili.


Když bylo Almě třináct let, psal se rok 1953. V poválečném Československu padla měna a její rodinu to zničilo. Vlivem různých rozhodnutí přišli o velkou vilu, všechny úspory a ocitli se v malinkém panelákovém bytě se dvěma babičkami. Alma si jednoho dne řekla, že takhle žít prostě nechce. Má ráda peníze a svobodu, která díky nim je. Tedy alespoň zdánlivě. Tak se postupem času postavila během totality na vlastní nohy a stala se z ní nejbohatší žena v okolí. Nosila značkové oblečení ze západu, jezdila v drahých autech a postavila dům během pár měsíců. V té době to znělo jako nereálná pohádka, kterou Alma žila. Měla všechno. Ale stejně toužila po tom, co nejde koupit. Po lásce, kterou nemohla mít…

 

„Jednoho dne mě brzy ráno probudilo bouchání na dveře. Venku byla ještě tma. Jedna z babiček šla otevřít, druhá začala křičet, nejsem si jistá která, protože ve vzpomínkách mi obě splývají v jednu. Najednou bylo v našem bytě pět mužů. Otevírali skříně a zásuvky. Po chvíli bylo na podlaze poházené oblečení, nádobí, fotografie, mé školní sešity. Dva muži posunovali nábytek a sundávali obrazy, ale příliš práce neměli, byt byl hodně malý a moc věcí jsme nevlastnily, stejně by se tam nevešly. Ti nezvaní muži odtáhli od stěny manželskou postel, na které spaly babičky, gauč, na kterém jsem spala já, lehli si na zem a dívali se na ně zespoda. „Tady tu šmelinu mají,“ prohlásil jeden z těch, kteří prohledávali zásuvky a vytáhl krabičky s novými, ještě nevybalenými nylonkami.“

 

Scarlett Wilková píše výborné historické, a vlastně i společenské, romány, zakládající se na skutečných událostech. Dokonale popisuje historii naší země, v různých obdobích. Vekslačka začíná v roce 1953 a končí zhruba v roce 2000. Mapuje celý Almin život, zažíváme s ní vzestupy, pády, ale také zrady, bolesti a trápení.


Pokračování recenze čtěte zde, v Magazínu Dobrých knih.







Žádné komentáře:

Okomentovat