středa 21. února 2018

Padělatel Adolfo Kaminsky



„Zůstat vzhůru. Co nejdéle to bude možné. Bojovat s ospalostí. Prosté počty. Za hodinu vyrobím třicet nových dokladů. Když budu hodinu spát, třicet lidí zemře…“


Židovský mladík Adolfo se od svých čtrnácti let zajímal o chemii a barvení. Vše v tomto oboru ho velice fascinovalo. A díky tomu se během druhé světové války dostal ke spolupráci s odbojem. Stal se předním padělatelem dokladů pro francouzské hnutí odporu. Díky svým dovednostem a neúnavné práci bez jídla a beze spánku zachránil před jistou smrtí podle odhadů 14 tisíc mužů, žen a dětí.
Ale koncem druhé světové války to neskončilo. Po osvobození Adolfo oficiálně pracoval jako fotograf a zároveň téměř dvacet pět let tajně vyráběl falešné papíry pro potřebné z celého světa: uprchlíky, imigranty, politiky aj. O své vedlejší činnosti Kaminsky až do svých 77 let nemluvil. Teprve pak ho dcera přesvědčila, aby souhlasil se zveřejněním o jeho riskantní celoživotní misi.


„ Při zpáteční cestě mě během toho krátkého výletu nejvíc šokoval objev tlup divokých dětí potulujících se v blízkosti táborů. Na začátku bylo dohodnuto, že mě američtí vojáci zavezou na prohlídku několika táborů pro vysídlence v okolí, ale ten jeden mi stačil. (…) Náhle jsem za jednou zatáčkou v dáli zahlédl tenké postavičky stojící přímo uprostřed silnice. Nejmíň patnáct, jako by vám chtěly přehradit cestu. Jak jsme se blížili, uvědomil jsem si ve světle reflektorů, že jsou to děti ozbrojené holemi. Nebylo jim ani čtrnáct. Některé byly dokonce úplně maličké, snad šesti nebo sedmileté. Řidič vypnul světla, zpomalil, ale nezastavil.“



Tento román nebo vlastně biografii by si měl přečíst každý, koho zajímá vše okolo druhé světové války, odbojů a její skryté stránky, o které se myslím moc nemluví. Ukáže nám, jak to bylo po osvobození, že to lidé, i přesto, že válka skončila, neměli jednoduché. Jak někteří živořili a prožívali šok z osvobození. Pro přeživší nikdo neměl řešení. Situace byla neúnosná, zamrzlá, všechno zablokované. Další šok měl Adolf, když byl navštívit osvobozené koncentrační tábory. Všude tlupy divokých dětí, potulujících se v okolí, s nedůvěrou k dospělým, neváhající zabíjet (viz úryvek z knihy výše). I to bohužel znamenalo osvobození.

Fascinující, napínavý příběh, který díky vyprávění z pohledu Adolfa získává upřímnou otevřenost a bezprostřednost. Padělatel je vlastně průřez celého života tohoto statečného, pracovitého a výjimečného muže, který bral svou práci jako poslání. Celoživotní poslání zachraňovat lidi. Muže tak moc výjimečného, že byl důležitý a nepostradatelný pro celý svět, pro lidi, pro svobodu, pro život všech ostatních…

Moc děkuji nakladatelství METAFORA za recenzní výtisk.

Knihu koupíte zde.




2 komentáře:

  1. Kdybych knihu neviděla u tebe, Veru, asi by mi unikla. Dávám na seznam :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jééé, Šári tak to jsem moc ráda, že jsem byla nápomocná :-) Děkuju :-*

      Vymazat