neděle 28. února 2021

Zapomenuté dívky z Paříže

 


Velmi emotivní příběh z období druhé světové války, inspirovaný skutečnými událostmi…


Nacházíme se v New Yorku, je po válce, píše se rok 1946, a mladá žena Grace právě prochází parkem. Pod lavičkou uprostřed Manhattanu nachází opuštěný kufr. Ze zvědavosti nahlédne dovnitř a objeví pár fotografií mladých žen. Později zjistí, že kufr patřil Eleanor Triggové, šéfce tajných agentek z Oddělení zvláštních operací v Londýně. Tyto ženy byly za války tajně poslány do okupované Francie, aby jako radistky pomohly v odboji. Většina z nich se bohužel nikdy nevrátila domů. Grace se snaží zjistit víc a dozvídá se, že tyto ženy musel někdo zradit. Kdo to byl a proč to udělal? Co se vlastně tenkrát stalo?

 

Museli být v regionu Ile-de-France, odhadla podle mírně zvlněných kopců a trasy, kterou včera večer absolvoval Lysander, někde na severozápadě od Paříže, hluboko v srdci nacisty okupovaného území. Minuli statek, kde mladá žena věšela na dvoře prádlo na šňůru. Marie se zmocnil strach. Až dosud byla schovaná ve tmě. Teď byli každému na očích. Určitě ji něco prozradí. Ale žena se jen usmála…“

 


Kapitoly se střídají z pohledu Marie, Eleanor a Grace. Marie byla jedna z radistek, nasazených v okupované Francii. Ve vyprávění se střídá rok 1944, období druhé světové války, a rok 1946, pár měsíců po jejím konci. Všechny části se mi četly velmi dobře, vlastně jsem po nocích hltala každou kapitolu a knihu přečetla po dlouhé době v rekordním čase. Graceino pátrání po tajemných ženách z fotografií v kufříku je zajímavé a velmi napínavé, stejně jako Mariiny zážitky přímo z terénu, za podmínek, které si člověk snad ani nedokáže představit.


Od Pam Jenoff jsem četla už její předešlou knihu a musím říct, že píše opravdu výborně. Zapomenuté dívky z Paříže je snad ještě lepší než Světla zimní noci. Román je velmi dojemný, je plný odvahy, přátelství, lásky, ale také bohužel zrady. Když jsem byla na konci, přečetla si poznámku autorky, kde se dozvíme, že je kniha inspirovaná skutečnými událostmi, podobné Oddělení pro zvláštní operace skutečně za války existovalo a osudy jejích členek byly podobné, o to víc mě vzal tento příběh o nezdolné síle žen za srdce. Určitě si knihu přečtěte, je to další kus naší historie…

 



Moc děkuji nakladatelství BETA za recenzní výtisk.

Knihu koupíte zde.





Žádné komentáře:

Okomentovat