středa 15. listopadu 2017

Purpurové doteky


No, já snad začnu číst detektivky častěji! Až tak mě Purpurové doteky nalákaly, opravdu… Markéta Harasimová napsala propracovaný, propletený a neuvěřitelně čtivý thriller, který vás prostě nenechá si ani odskočit pro pití. Takže se uvelebte, připravte si něco dobrého, kávu, čaj a hlavně zásoby tekutin, jdeme na to J.

Malířka Karin se stane náhodnou svědkyní brutální vraždy, ale při útěku před vrahem spadne a skončí s amnézií v nemocnici. Nepamatuje si, co se stalo, ani jak se sama jmenuje. Snaží se vybavit si zpřetrhané nitky minulosti a dát si něco dohromady. Když zjistí, že žije s bývalým přítelem Hynkem, ze kterého se stal nenapravitelný gambler, není z toho moc nadšená. Karin celou dobu bojuje se ztrátou paměti a nenaplněnou láskou.  Líbí se jí Max, se kterým, jak jí pověděl, byli už léta přátelé. Karin mezitím neustále sleduje masový vrah a přibývají další vraždy. Když se nečekaně najde také mrtvé Hynkovo tělo, začne jít do tuhého. Detektiv Reichl přemýšlí, jestli spolu všechny vraždy nějak souvisí. Policie netuší, zda má co do činění s jedním nebo více zabijáky. Vraždící maniak se však stále víc přibližuje k ženě, která viděla víc, než měla, i když si to nepamatuje…

Vzpomene si Karin, co a koho viděla? Bude v bezpečí? Jak to dopadne s její náklonností k ženatému Maxovi? Vybaví si celou svou minulost nebo jí amnézie zahalí vzpomínky už navždy? To byly otázky, které se mi při čtení honily hlavou. Měla jsem mnoho tipů, kdo by mohl být vrah, ale ani jeden nebyl správný.

„Prošel všechny místnosti, přičemž se ujistil, že tu po něm nezůstane žádná nechtěná vzpomínka. Požár je sice efektním vyvrcholením akce, ale poté, co ho založí, už nebude mít další průběh pod kontrolou. Opatrnost se vyplácí. Vrhl poslední pohled na zavražděnou. No co – naplnil se její osud, zkřivil rty. Urputná vedra předchozích dnů polevila, takže mrtvola ještě nezačala zapáchat. Ne, že by mu následky fyzického rozkladu nějak obzvlášť vadily, ale teď ho pobavil ten pocit normálnosti. (…) Ještě zbývá škrtnout sirkou, vyčkat, až se oheň rozhoří, a pak odtud nenápadně vyklouznout.“


Střídání kapitol z pohledu Karin, detektiva Reichla, i nebezpečného vraha bylo skvělé. Bylo zajímavé číst myšlenkové pochody masového zabijáka, které jsou úplně zvrácené a pro normálního člověka nepochopitelné. Stránky ubíhaly jedna po druhé a já děj hltala víc a víc. Nedalo se prostě odtrhnout, protože to napětí vám prostě nedá spát. Erotické vsuvky byly skvělé odreagování od toho vraždění a moc se mi spojení erotický thriller (nebo detektivka, chcete-li) líbí a já tleskám.

Autorka Markéta Harasimová pojala žánr skvěle a řekla bych, že se hodně vymyká jiným českým knihám. V tom dobrém slova smyslu samozřejmě J. Purpurové doteky (mimochodem, ten název mě vlastně zajímá, proč purpurové? – souvislost jsem neobjevila J) je opravdu propracovaný, kvalitní, detektivní příběh s trochou erotického jiskření, napínavých zvratů a překvapení.

Ještě váháte? Myslím, že byste se do ní měli pustit. Ale mějte oči otevřené, nechoďte sami v noci ven a dávejte pozor, jestli vás někdo nesleduje!

 

Moc děkuji spisovatelce a autorce knihy Markétě Harasimové za recenzní výtisk.

Knihu koupíte v jejím nakladatelství MAHA zde. 

 


Žádné komentáře:

Okomentovat