Jedno úžasné léto na řeckém ostrově. Útěk na vesničku, kde se všichni znají a sousedka vám vidí do talíře, kde máte ze zahrady výhled na moře a slyšíte to šumění. Tady je šance začít znovu a minulost nechat za sebou. Jak tohle léto na Kefalonii dopadne?
Xanthe zdědila po
řecké kmotře Vilu Aster, umístěnou v nádherné zahradě na krásném místě
slunné Kefalonie. Její život se jí zhroutil a ona se rozhodne, že na celé léto
zmizí z Anglie, připraví vilu k prodeji a u toho si užije léto a
tamní atmosféru. Když však každé ráno vidí z terasy třpytící se Jónské
moře a nasává ten klid a vůni, zjišťuje, že se všechno během jednoho léta může
klidně změnit. Nachází samu sebe, získává sebevědomí, pouští se do rekonstrukce
staré vily a postupně odhaluje tajemství své rodiny, která jí maminka tajila
mnoho let. Nachází kmotřiny deníky, čte je po nocích a od místních se dozvídá
další střípky do rodinné skládačky minulosti. Když ji k tomu všemu
zamotají hlavu hned dva muži najednou, vypadá to na pořádný průšvih. Dokáže Xanthe
riskovat a znovu najít štěstí?
„Když
Xanthe zdvořile odmítla druhou porci dezertu, Toula si s úsměvem odfrkla. „Nejíš
jako Řekyně!“ Toulin hlas se nesl přes celý stůl. Dimitris s Vassilisem se
otočili jejich směrem. Zdálo se jí to, nebo se Dimitris usmíval? Xanthe zrudla.
„Možná
ne, ale už asi prasknu a byla bych nenasytná, kdybych si dala ještě. I když je
to naprosto vynikající,“ odpověděla diplomaticky. „Máma vždycky říkala, že po
jídle v Řecku se tloustne. Asi mi to utkvělo v hlavě.“ Zasmála se nad
Touliným vyděšeným výrazem. „Vím, že to není pravda. Pamatuju si, jak mi Agatha
tajně podstrkovala další baklavu a říkala, že středomořská strava je dobrá na
dlouhověkost. A že dělá člověka šťastným. Máma nikdy moc šťastná nebyla, tak
možná na tom něco bylo – protože kdykoli jsem viděla svou kmotru, ta šťastná
byla.“
Tohle je dokonalé
čtení na léto! Užívala jsem si ho plnými doušky a moc se mi román líbil. S Xanthe
si užijete prázdniny na řeckém venkově, budete ochutnávat místní výborné jídlo,
poznávat se s místními sousedy a objevovat tajemná zákoutí. K tomu je
tu čtení starého kmotřina deníku a pátrání po tom, co se skutečně kdysi stalo.
Já se strašně bavila a ráda se podívala na Kefalonii, na které jsem ještě
nebyla. Držela jsem Xanthe palce a v duchu ji prosila ať zůstane na tomto
krásném ostrově a zažívá ten pohádkový život, který jsem si vysnila.
Útěk na řecký ostrov je báječný román, který má všechno. Je vtipný, plný letního
dobrodružství, cestování, té pravé řecké atmosféry, poznávání nových míst, ale
také klidu, lásky, sebeuvědomění, a souznění. Je napínavý a zábavný, je veselý
i smutný, je to zkrátka dokonalé čtení a já ho doporučuji nejen všem milovníkům
Řecka, ale také léta a krásného čtení. Jak to ale všechno dopadne? To už si
musíte přečíst sami.
Moc děkuji nakladatelství KAZDA za recenzní výtisk.
Knihu koupíte zde.





Žádné komentáře:
Okomentovat